Čujem, delimično i čitam, da se u zemlji uveliko analizira neuspeh, gotovo debakl srpskih sportista na Olim pijadi u Londonu. Kao, kako je moguće da brojčano manje Hrvatska i Slovenija imaju više medalja od nas. Neću reći da imamo mnogo razloga za radovanje, ali apsolutno ne mislim da se srpski sport obrukao u Londonu. Možda će na kraju u bilansu faliti neka medalja, ali generalno rezultat uopšte nije loš. Jeste da se broje jedino medalje, ali s obzirom na veliki broj finala (u utorak smo dobili još tri finalistikinje, sestre Moldovan u kajaku i Ivanu Španović u skoku u dalja) ima razloga (i) za zadovoljstvo. Ako su atletika, plivanje i gimnastika tri bazična sporta, Srbija mora biti zadovoljna što je u plivanju imala dvojicu finalista i isto toliko u atletici uz realnu šansu da i Mihail Dudaš, koji danas startuje u destoboju, napravi dobar rezultat. Da su tri četvrta mesta bile medalje, uz onu koju očekujemo od vaterpolista, slika bi bila sasvim drugačija. Pošto nisu, ostaje žal ali mislim da o debaklu ne može biti ni reči. Može se govoritiu o konkretnom neuspehu pojedinaca i ekipa, ali oduvek je bilo tako.Neko razočara, neko prijatno iznenadi, neko bude u granicama mogučnosti ili čak i iznad toga, kao recimo Ekrem Bekrić koji je u kvalifikacijama na 400 metara prepoene oborio državni rekord. Sve u svemu, rekao bih da je srpski sport u Londonu bio na „pozitivnoj nuli“.
Program se polako rasterećuje, sve je manje takmičenja pa sam, konačno, stigao da odem na večernji atletski program. Nisam nikakakv stručnjak za ovaj sport, ali ga volim i pratim kad god mogu. Sebastijana Koua koji je ovde u Londonu glavni čovek Igara gledao sam još u Moskvi 1980. na 800 i 1.500 metara u njegovim antologijskim duelima sa zemljakom Stivom Ovetom. U Los Anđelesu 1984. video sam 4 zlatne medalje Karla Luisa, u Barseloni 1992 ponovo sam video Luisa sa zlatom za skok u dalj i štafeti 4x100 metara, ali i pobedu Linforda Kristija , sa 32 godine, na 100 metara (9,96), zatim Kevina Junga koji je oborio svetski rekord na 400 metara prepoene (46,78) i mnoge druge. U Atlanti 1996. Prisustvovao sam „dublu“ Majkla Džonsona na 200 i 400 metera, trijumfu Donovana Bejlija na 100... U Sidneju 2000. Video sam Merion Džons (koja je, istina, kasnije dopingom stavila mrlju na svoju karijeru) i Keti Friman.... Sali Pirson, pobednica u Londonu na 100 metara sa preponama, rekla je da je zavolela atletiku gledajući pre 12 godina Keti Friman. U utorak je bila najbrža oborivši olimpijski rekord (12,35).
Veče na atletici je zaista bilo sjajno. Mladi Rus Ivan Ukov pobedio je u skoku u vis sa 2,38 u...pozajmljenom dresu. Negde je zaturio majicu u kojoj je počeo da skače i odjednom se na zaletištu, pred skok skok na 2,38, pojavio u nekoj plavoj majici, bez broja i imena ...Kasnije je rekao da je majicu „negde zaturio“, dobio je novu od kolega Andrej Silnova, a sudije su mu dozvolile da skače. Prava drama odvijala se u bacanju diska. Dugo je izgledalo da će Iranac Ehsan Hadadi odneti pobedu ali je Nemac Robert Harting u petoj seriji bacio disk d o 68,27 metara a zlato je proslavio na neobičan način: pocepao je dres a onda optrčao počasni krug ogrnut nemačkom zastavom. Pred zapanom tribinom preskočio je nekoliko prepreka postavljenih za trku atletičarki na 100 metera. Sjajno veče završio je Alžirac Taufik Maklufi pobedom na klasičnoj distanci od 1.500 metara.
Srbija je dobila još jednog finalistu: Ivanu Španović u skoku u dalj. Od nje se, s obzirom na njene rezultate i mogučćnosti, to i očekivalo ali prošle je tesno, bukvalno za santimetar. Za sve je kriv prvi skok, odnosno prestup. Kod drugog pokušaja bila je pod opterećenjem da ne pogreši opet, odrazila se mnogo pre daske i doskočila na za nju preskormnih 6,21. Treći skok bio je znatno bolji, 6,41, a pošto su samo četiri atletičarke ispunile visoku normu od 6,70 metara ostalih 8 ušlo je po rezultatu, među njima i Ivana. Danas u finalu, rasterećena „moranja“, mogla bi da nas prijatno iznenadi visokim plasmanom i da majku Vesnu, prisutnu na tribinama sa srpskom zastavom na kojoj je pisalo „Go Ivana“, poštedi drame koju je preživljavala u utorak tokom kvalifikacija.
-Ova knjiga je jednako dobra u odbrani, na sredini terena i napadu. Ona prodire po bokovima do suštine fudbala, tandem autora perom pravi piruete kao Maradona nekad na terenu. Ova knjiga je Više od igre!
- "Misli o fudbalu" je sjajno spakovana knjiga od dva majstora, pisane reci i karikature. Posle " Montevideo, Bog te video" po mom misljenju jos jedno sjajno delo Vladimira Stankovica, koji i definitivno-ovog puta u društvu duhovitog Aleksandra Blatnika - ostavlja trag kada su fudbal i interesantna fudbalska literatura u pitanju.
- Sjajan spoj duhovitih i poučnih izreka i karikatura o najvažnijoj sporednoj stvari na svetu. Čestitke autorima.
- Sve sto ste ikada želeli da znate o fudbalu iznutra, a niste imali koga da pitate, naći ćete u ovoj knjizi. Unikatan priručnik koji može da vas drži u svetu fudbala i van sezone, a ono što smo mislili da je sporedno postavlja na mesto glavnog. "Misli o fudbalu" će voleti i oni koji fudbal ne vole.
- ''Rodile majke sinove, jedan postao svetski golman drugi svetski novinar i svetski karikaturista. Čestitam."
- ''Zabavno i poučno. Najviše mi se svidja Duško Radović: Fudbal okuplja dve vrste muškaraca, one koji nemaju devojke i one koji imaju žene".
- Majstorski dupli pas Stanković-Blatnik.Knjiga je sjajna!
- Hvala autorima za ovu divnu knjigu. Najviše mi se dopala ona Maradonina izjava da bi u belom odelu, na venčanju, bez razmišljanja grudima zaustavio prljau leptu. Kakva strast!
- Dva masjtora pera pokazala su kako se pravi delo koje će dugo trajati.
- Korisna i poučna knjiga, citati su za svaku priliku a ilustracije duhovite.
- Dva momka ispod Kraljevice, koji su kao klinci šutirali "puvalo", kad su se dokopali prave lopte odmah su počeli da se druže sa Peleom, Maradonom , Šekijem, Kempesom, Zidanom, ali i sa Hovivom, Sempeom, Boskom Mordiljom i ostalim asovima. Iz tog druženja nastala je ova lepa knjiga. Jer i karikatura je igra kao i fudbal.Mozda i više od igre. Samo nacrtana lopta jeste prava ,iz te lopte se radja i humor. Zezajte se i dalje.
Više od sporta d.o.o. Beograd
KNJIGE MOŽETE PORUČITI NA
011/27-60-154 060/57-57-552
KO SMO?
Više od sporta d.o.o. za izdavačku delatnost i medijske komunikacije nastala je 2012. godine kao rezultat timskog rada doajena sportskog novinarstva Vladimira Stankovića i dugogodišnjeg urednika popularnih magazina Vlade Nedanoskog.
ALL RIGHTS RESERVED TO Web Sistem Media